powrót

14 listopada 2003 21:12

Kątem



4 kadencja, 50 posiedzenie, 3 dzień (13.06.2003)

28 punkt porządku dziennego:
Rozpatrzenie wniosku prezesa Rady Ministrów o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wotum zaufania Radzie Ministrów (druk nr 1672).

Prezes Rady Ministrów Leszek Miller:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

(...) Przygotowanie nowego projektu ustawy regulującej ramy prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim pod kątem zmniejszenia liczby rozmaitych regulacji, zezwoleń i koncesji oraz zmiany trybu ich przyznawania. I wreszcie ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do zamówień publicznych. Chodzi o przygotowanie projektu nowej ustawy o zamówieniach publicznych, stworzenie systemu poręczeń, wadiów i zabezpieczenia należytego wykonywania umów, popularyzacja idei tworzenia konsorcjów przez przedsiębiorców w celu spełnienia warunków umożliwienia brania udziału w przetargach. (...)


Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy: kątem , zmiany i apel do świadomości:o zamówieniach publicznych .

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska – wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: ' kątem zmiany o zamówieniach publicznych '.

Sens 'użycia' przekazu podprogowego dla polityka

Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieć' to, czego nie mógłby powiedzieć jawnie. Słuchacz 'slyszy' ale nie uświadamia sobie i nie moze zaprotestować. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia społecznego' . Pseudopolityk może kontynuować swoje działanie tak, jakby miał poparcie społeczne.

Tutaj przekaz podprogowy mówi wprost o wykorzystaniu sytuacji wprowadzania zmian w celu osiągnięcia korzyści niejawnych. W umyśle słuchaczy powstaje podejrzenie, które ma pokrycie w wypowiedzi. Podejrzenie jest niejasne, więc nie pociągnie konsekwencji. Treść została wypowiedziana, był brak protestu, jest 'poparcie' społeczne dla takiego działania.

Prawa złamane przez L.Millera


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pr3/Ab5 Nie ma wolności człowiek postępować tak, że pozorując zgodność z przepisami wynajduje okazje do czynienia przestępstwa



Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

Wykorzystywanie procedur prawa do tworzenia tzw.'furtek' dla działań nieprawnych jest łamaniem prawa drugiego. Sens zapisu wydaje się tu oczywisty.

powrót